Mangalda Et Pişirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Mangalda Et Pişirmede Dikkat Edilmesi Gerekenler

Balık ve Izgaralar

24 Mayıs 2014

ekledi.

Yorum Yaz

2567 kez incelendi.

  1. Önce yerli meşe kömürü kullanılmalıdır, etlerin sağlıklı pişirilmesi için kömürlerin kor haline gelmesi gerekiyor. Yaklaşık yarım saat beklenmesi   kömürler ince bir kül tabakası ile kaplanmalı ve kor içinde gözükmelidir.
  2. Izgara kömüre 20 cm. yükseklikte olmalıdır.(bonfile,pirzola,külbastı,gibi etler)Kanallı et ızgaralarında pişirilmelidir, aksi takdirde yağları ateşin üzerine akarak alev çıkartır, bu durum etler için sağlık ve tat bakımından istenmeyen durumlardır.
  3. Izgara temiz olmalıdır, ızgarayı mutlaka temizleyin, kuru soğanla iyice temizleyin, daha sonra tekrar bir bezle silin.
  4. Eti ızgaraya koymadan iyice kızdırın ,etleri önceden  marine edin,(Eti önce deniz yada kaya tuzu ile tatlandırın,taze kekik veya biberiye zeytin yağı, süt, soğanı rendeleyerek en az buzdolabında zaman varsa 24 saat bekletin,) eğer kısa zaman içerisinde yapacaksanız,et muhakkak dinlenmiş olmalı ,en az 2-3 gün,ete deniz tuzu, taze kekik, kıyılmış biberiye, fesleğen, ada çayı sevdiğiniz baharatlar ile masaj sistemiyle zeytin yağını yedirerek iki saat bekletin.
  5. Eti kızgın ızgaranın üzerine atın mühürleme sistemi ile dört dakika bekleyin, diğer tarafını çevirin o tarafınıda dört dakika bekletin, etleri çevirirken çatal yada ete saplayacağınız bir araç kullanmayın, sadece maşa kullanarak suyunun akmasını önleyin.
  6. Çevirdiğiniz ete ızgara izi vermek istiyorsanız ilk pişirdiğiniz yönden farklı ve ızgaranın bir başka kullanılmamış kısmını kullanın, etleri pişirirken bir fırça yardımı ile muhakkak yağlayın(bulabilirseniz kavram yağı ile) etler piştikten sonra muhakkak iki dakika bekledikten sonra kesin,(zira etler pişerken bütün suyu ortasında toplanır .siz bu süreyi suların her tarafına yayılması için bekletmiş olacaksınız.Etiniz pişerken aroma katmak isterseniz ,ateşin üzerine aroma katacak sebze yada baharat atabilirsiniz. Balık pişirirken pişmesine kısa süre  kala kömürün üzerine portakal veya mandalina kabuğu atabilirsiniz.

Etiketler: ,

Yorum Yaz

Lütfen Doğrulama Kodunu Giriniz *

*